Ja ir vēlme iagādāties automašīnu, bet tam nepietiek finanšu līdzekļi, ir vērts iepazīties ar kompānijām, kurās tiek piedāvāts kredīts auto iegādei, kurš dalās divās līzinga iespējās – finanšu un operatīvais līzings. Šajā kredītu kategorijā ir iespējams aizņemties gan jaunai automašīnai no salona, gan lietotai no Jūsu izvēlētā tirgotāja. Šajā sadaļā apskatīsim divus piedāvājumus, ko piedāvā līzinga un kreditēšanas kompānijas. Lai atvieglotu Jūsu ceļu uz naudu priekš auto, esam salīdzinājuši aizdevējus izceļot pašu svarīgāko informāciju, norādot kredīta termiņus un maksimālās summas.

Kas tad ir auto līzings, kā izprast tā veidus?

Auto līzings ir finanšu pakalpojums, kur aizdevuma ņēmējam ļauj lietot nopirkto auto, gluži kā naudas kredīta pret auto ķīlu gadījumā, kad cilvēks ieķīlā savu automobīli un turpina to lietot. Atšķirība, protams, ir tā, ka līzinga gadījumā cilvēks pērk automašīnu, nevis ķīlā, lai aizņemtos naudu citām vajadzībām. Šis līzinga pakalpojums paredz regulārus aizņēmēja maksājumus, kuri tiek atrunāti līgumā pirms pirkuma veikšanas. Līzingam ir 2 galvenie iedalījumi, kas nosaka dažus būtiskus apstākļus. Vai izvēlēsaties finanšu vai operatīvo, tā būs Jūsu pašu izvēle, kas noteikti balstīsies uz sava budžeta plānošanas un finansiālajām iespējām, kā arī uz vēlmes ar dažu gadu regularitāti nomainīt savu auto pret jaunu. Jāpiemin, ka pērkot automašīnu līzingā, būs nepieciešama pirmā iemaksa vismaz 10% apmērā no automašīnas vērtības, taču uz doto brīdi ir kompānijas, kuras aizdos bez pirmās iemaksas, ja tas būs patēriņa kredīts. Tagad apskatīsim dažus kritērijus, kas ņemami vērā, lai varētu nokārtot līzingu.

Kas var saņemt kredītu auto iegādei?

  • Auto kredītu var saņemt jebkurš Latvijas pilsonis, kurš ir sasniedzis vsmaz 18 gadu vecumu;
  • Cilvēkam nedrīkst būt apgrūtināta kredītvēsture vai nenokārtotas saistības ar citām līzinga kompānijām;
  • Cilvēkam ir jābūt pastāvīgam darbam ar regulāriem un pietiekamiem ienākumiem.

Ko izvēlēties – līzingu vai patēriņa kredītu?

Šis jautājums ir ļoti aktuāls, jo kreditēšanas pakalpojumu klāsts ir palicis tik plašs, ka cilvēkam ir lielas iespējas izvēlēties. Piemēram, ja ienākumi ir pietiekoši, lai aizdevumu atmaksātu īsā laika posmā, ir vērts padomāt par patēriņa kredītu, kas paredz naudas līdzekļu aizdošanu uz noteiktu laika posmu. Ar šiem līdzekļiem, tad arī tiktu iegādāts izvēlētais auto. Kredīti auto iegādei ne visos gadījumos ir vienādības zīme ar auto līzings, tas pat var būt ātrais kredīts, ko piešķir īstermiņa nebanku kreditori. Jums ir jāsaprot, ko un uz cik ilgu laiku Jūs pērkat, jo nav noslēpums, ka automašīnām ir tendence nolietoties, kas prasa papildus līdzekļus tās remontam un vēlāk arī apgrūtina to pārdošanu par to pašu cenu, par kuru tā bija nopirkta. Bieži vien izvēlētā automašīna jau pēc neilga laika prasa ieguldīt tajā līdzekļus, piemēram, sezonas maiņas rezultātā nepieciešams mainīt riepas un citas automašīnas daļas. Vērtējiet pēc savām iespējām, domājiet uz priekšu vairākus mēnešus vai pat gadus, tas ietaupīs gan nervus, gan līdzekļus, jo neapdomīgs pirkums, kurš ir saistīts ar kredītiem, vienmēr būs slogs un garastāvokļa pazeminātājs. Tagad izskatīsim pašus galvenos līzinga veidus – esam sapratuši, ka kredīts auto iegādei ir ļoti plašs jēdziens ar vairākām opcijām un iespējām.

Kas ir finanšu līzings auto iegādei?

Finanšu līzings ir tāds kredīts auto iegādei, kurš paredz automašīnas pāriešanu īpašumā pēc līzinga maksājumu pilnīgas izpildes. Šim līzinga veidam nav liela procentu likme, kas padara viņu par dizegan pievilcīgu. Pakalpojums paredz, ka iegādātā automašīna būs jāizpērk, un maksājumi būs tik ilgi, cik būs atrunāts līgumā. Šajā gadījumā var nākties sastapties ar daudzām nepatīkamām lietām. Piemēram, atšķirībā no operatīvā līzinga, Jums nebūs iespēja šo automašīnu nomainīt pret jaunu, līdz nebūsiet nomaksājuši visu summu, protams, Jūs varēsiet to pārdot un nomaksāt visu līzinga summu, taču ir jārēķinās ar skarbo realitāti – jauna auto vērtība pēc izbraukšanas no salona stipri krītas, tāpēc pārdot vairs nesanāks par tādu pašu summu kā tā tika iegādāta. Finanšu līzings darbojas sekojoši:
  • Kompānija, kura piešķir līzingu nopērk auto no tās pārdevēja un nododot to Jūsu lietošanā;
  • Jūs maksājat katru mēnesi vai kā citādi konkrēti atrunāto maksājuma summu, līdz auto pāriet Jūsu īpašumā;
  • Lai gan neizdevīgi, bet Jums ir tiesības savu auto pārdot pirms līguma termiņa beigām.
Ja salīdzinam finanšu līzingu ar operatīvo, tad nākās secināt, ka ikmēneša maksājumu ziņa operatīvais ir stipri izdevīgāks. Tomēr, skatīsimies tam visam acīs – finanšu auto līzings paredz automašīnas pāriešanu Jūsu īpašumā, bet operatīvais ir kā noma. Finanšu līzinga gadījumā Jums ir iespēja iegādāties arī vecāku vāģi, bet operatīvais ierasti ir auto iegāde no salona. Izvēle paliek Jūsu ziņā, gaidīt 5 gadus, kad sarūsējis auto pāries Jūsu īpašumā vai pēc 2 gadiem sākt braukt ar jaunu auto, kas būs kā nomas auto visu tā lietošanas laiku. Šeit grūti kaut ko ieteikt, jo katram cilvēkam ir savas prasības uz komfortu un apstākļiem, kuros tas dzīvos. Cits stāsts ir, ja automašīna tiek iegādāta priekš uzņēmuma, jo uzņēmumi labāk izvēlās jaunus auto – tam ir vairāki finansiālie un tehniskā raktura iemesli. Uzņēmumam lētāk ir uzturēt jaunus – kā vecus auto.

Kas ir oparatīvais līzings auto iegādei?

Oparatīvais līzings vienkāršiem vārdiem sakot ir automašīnas noma uz noteiktu termiņu par noteiktu maksu. Tas ir tas pats, kas īrēt kaut ko bez iespājas to iegūt īpašumā. Protams, līgums paradz pāriešanu no viena līzinga modeļa uz citu, bet tomēr – būtība šim līzinga modelim ir noma. Šis līzinga veids tiek izmantots galvenokārt, lai varētu braukt visu laiku ar jaunu automašīnu, kura bez šaubām gan izskatīsies labāk, gan būs labākā tehniskajā stāvoklī. Oparatīvo līzingu lielāko daļu izvēlās tieši uzņēmumi, jo tas ietaupa uz uzturēšanas un atvieglo mazliet nodokļu maksājumus, ja salīdzina ar automašīnām, kas jau ir iegādātas, piemēram finanšu līzingā. Oparatīvais līzings darbojas pēc šada principa:
  • Līzinga kompānija nopērk auto un nodod Jūsu lietošanā auto, prasot tā ikmēneša lietošanas maksu;
  • Operatīvā līzinga beigās Jūs automašīnu atgriežat līzinga kompānijai;
  • Atbilstoši līgumam Jums var tikt piedāvāta iespēja iegādāties šo automašīnu.
Lielos vilcienos mēs esam sapratuši, ka operatīvais līzings auto iegādei nebūs paredzēts tādiem cilvēkiem, kuri mašīnas iemīl un brauc ar tā ļoti daudzus gadus, neskatoties uz lielajām investīcjām mašīnas uzturēšanā. Otra kategorija vairāk skatās uz to, lai automobilis būtu moderns un labā tehniskajā stāvoklī, kas jaunai autoamšīnai no salona ir garantēts. Arī šeit mēs ietekt neko nevaram, jo katrs pats izvēlēsies savu prieku un nastu. Viens kredīts auto iegādei būs atbilstošs nosaukumam, bet otrs būs kā noma par mazāku samaksu, kā to prasa auto nomas. Viens būs īpašnieks, bet cits īrnieks. Viens remontēs pats, bet cits vedīs uz dārgiem līzinga kompānijas noteiktajiem auto servisiem. Katram savs, tāpēc izdariet pareizo izvēli, varbūt pat ņemot par palīgu pieticību un skaidro saprātu. Kā vienu no piemēriem ar līzinu varam minēt kādu Ford Focus īpašnieku, kura stāsts ir par to, ko nozīmē pirkt automašīnu kredītā no salona un beigās palikt ar garu degunu.

Kāda pieredze ar Ford auto kredītu jeb līzingu

Tas notika jau tālajā 2007. gadā, kad saule bija spožāka un maks bija pilnāks. Mans BMW, ko tautā saucā par “huļiganka” bija jau savu nobraucis, un es izvēlējos nopirkt sev ko jaunu. Sāku skatīties visas kompānijas, kur kredīts auto iegādei ir bez pirmās iemaksas, jo tas man likās vilinoši un vienkārši. Meklēju visur, bet pats kārdinošākais tika atrast TV reklāmā, kur Ford centrs reklamēja Focus sērijas mašīnas ar iespēju tās sakomplektēt pašam un iegādāties bez pirmās iemaksas. Protams, tajā pašā dienā es jau biju salonā un izvēli izdarīju ļoti ātri. Pasēžot Focus Ghia salonā sapratu, ka vēlos ko jaunu un kvalitatīvu. Tad sekoja komplektācijas izvēle un es paņēmu visu, ko vien varēja tajā ielikt, izņemot navigāciju un ādas salonu. Tā nu mana auto kredīta summa sastādija 21000 euro. Nav maz priekš Ford, ja salīdzina ar manu BMW, kuru nopirku par 250 latiem. Ko nu tur bija domāt, dod taču bez pirmās iemaksas. Paņēmu un pēc dāžām nedēļām saņēmu savu komplektāciju, kura Latvijā bija vienīgā. Tas ir neaprakstāmi, man bija auto no salona, pilnīgi jauns un tāds, kādu es to vēlējos. Protams, draugi teica: “Ar Fordu ciemos, ar vilcienu mājās”, bet man bija savs vāģis no salona. Bet tagad par galveno. Eiforijas rezultātā es pat neiedziļinājos, kas ir finanšu, bet kas operatīvais līzings, es grābu, jo deva. To es sapratu tikai tad, kad maksājot katru mēnesi 200 euro līzinga maksājumos pagāja divi gadi – kad beidzās apkalpes serviss, kurš maksāja stipri vairāk kā to varēja saņemt pie citiem. Ar ko viss sākās? Sākās ar to, gribēju nomainīt aizmugurējo lukturi un mazgājamās slotiņas – neteikšu cenu, bet pirkt tās dabūju internetā, nevis salonā. Jau tad sāku saprast, kas ir mans auto kredīts, kas tā par nastu. Tad Fordam nojuka starteris, un es labu gribēdams ar evakuatoru devos uz Ford centru. Biju pārsteigts, kad atstajot auto uz dinnakti problēmas noteikšanai, rezultātā saņēmu vien atbildi, ka jāmaina viss starteris un cena būs 200 euro. Tagad rēķinam, 200 euro starteris un 200 euro ikmēneša maksājums – vai nav tā kā par daudz vienam mēnesim? Devos uz “kaktu” servisu, un normālie mehāniķi manu acu priekšā izjauca starteri, iztīrīja no putekļiem, saeļļoja un pateica, ka tagad varu braukt vēl daudzus gadus. Jocīgi, bet tā tas starters vēl nobaruca 2 gadus, līdz to auto es pārdevu. Pardošana bija sāpīgākais moments, jo tirgus vērtība šim auto bija no 21000 euro noslīdējusi uz 3500 euro, un atlikusī summa vēl bija 6000 euro. Tā nu ar grūtībām pārdodot auto, sanāca vēl kārtot finanšu līzingu uz atlikušo summu – beigās izsviesta nauda, nav auto un jāmaksā 2 gadus katru mēnesi 70 euro. Teikšu godīgi, murgs, ko ņemot kredītu auto iegādei pat neiedomājos.