Maksājumu kartes: labums vai kaitējums?

Katru dienu arvien vairāk un vairāk bezskaidras naudas maksājumi ienāk mūsu ikdienā. Kā samaksāt par pirkumu ar karti un kā to bloķēt nozaudēšanas gadījumā – šo mēs esam iemācījušies labāk nekā reizināšanas tabulu!

Vai tikai mums ir labumi no šāda ērta norēķināšanās veida?

Nav šaubu: izmantot plastmasas naudu ir daudz ērtāk nekā skaidro naudu. Pirmkārt, nav nepieciešams nesāt līdzi maku pilnu ar banknotēm, baidoties, ka kāds gudrs zaglis to izvilks no somas vai kabatas. Otrkārt, gadījumā, ja nozaudēta karte, jūs varat uzreiz to nobloķēt, neuztraucoties, ka jūsu naudu izmanto kāds cits. Treškārt, lielveikalos apmaksa aizņem mazāk laika: kasieriem nav jāmeklē maiņas monētas.

Tomēr plastmasas naudai arī ir negatīvie aspekti. Ja jūs esat koncentrējies uz ekonomiju, tad jums tos vajadzētu zināt!

  1. Izdevumus kontrolēt ir daudz grūtāk. ASV pētījumi liecina, ka cilvēki kas atmaksā ar karti, vidēji tērē par 23 % vairāk nekā tie, kas tiek izmantoti “skaidru naudu”. Tas ir tāpēc, ka plastmasas nauda nav taustāma. Naudu pārvēršas par abstrakciju. Starp citu, šo metodi sen izmanto kazino un spēļu automātu īpašnieki: maksājumiem azartspēļu iestādēs neizmanto naudu, bet gan fiškas un žetoni. Psiholoģiski ir daudz vieglāk tos iztērēt nekā reālu naudu.
  2. Tādā veidā provocē parādu rašanos. Tiešām, ja jūs nevarat iedomāties, cik daudz naudas jūs faktiski varat tērēt, bankai tas neko nemaksā, lai tiktu piedāvāts jums kredītkartes vai kāds kredīts. Ar to ir paz maz, ka: plastmasas parādu, mēs ne vienmēr adekvāti varam novērtēt tā lielumu. To pierādīja savā pētījumā pierādīja Marilandas Universitātes ekonomists Lorenss Osubels. Viņš atklāja, ka kredītkartes īpašnieki no desmit saviem parādiem atceros tikai četrus!
  3. Pārstājot kontrolēt savus izdevumus, jūs agrāk vai vēlāk zaudēsiet kontroli pār parādiem. Diezgan bieži, saskaņā ar vienošanos, aizdevums ir jāatmaksā tajā pašā kartes kontā. Tas nozīmē, ka banka pat nedod mums iespēju paturēt rokās nopelnīto naudu! Sanāk, ka mēs nevis kļūstam bagātāki un bagātāki, jūs krītat nabadzībā, jo, aizņemoties naudu no bankas, jums ir lielākā daļa no saviem ienākumiem jāatdod, lai nomaksātu kredītu!
  4. Ar karti tiek pirkts daudz vairāk nevajadzīgu un kaitīgu produktu. Daži eksperti uzskata, ka aptaukošanās epidēmija Amerikas Savienotajās Valstīs ir tieši saistīta ar bezskaidras naudas norēķiniem par pirkumiem. Zinātnieki sešus mēnešu sekoja ko pērk 1000 amerikāņu ģimeņu. Un nonāca pie secinājuma, ka tie, kuri maksā lielveikalā ar karti, iegādājās vairāk neveselīgu pārtiku.